Çeşme, Deniz ve Kumdan Fazlası

İzmir’de tatil beldeleri düşünülünce ilk akla gelen yerlerden biri olan Çeşme, her yıl ülkemizdeki ve dünyadaki deniz, kum ve güneş severleri ağırlıyor. Hafta sonu küçük bir tatil yapmak için gelenlerden tutun da Çeşme’de yazlıkları olup yazın büyük çoğunu orada geçirenlere de ev sahipliği yapan popüler bir belde burası.

Varır varmaz Alaçatı tabelasını görüp sokaklarında kaybolmak isteyeceğiniz, muhteşem deniz ve plajları ile ünlü tatil destinasyonu Çeşme size zamanınızı dilediğiniz gibi değerlendirmeniz için birçok seçenek sunuyor. Tabii sadece deniz, kum, güneş üçlüsünden oluşmayan Çeşme’de kültür turu yapmak isteyenler de yazın turistlerin de merakla geldiği Çeşme Kalesi, Germiyan Köyü, Erythrai Antik Kenti veya Çeşme Müzesi’ni ziyaret edebilir. Ege’nin incisi ve tatilcilerin gözdesi olarak anılan Çeşme’de farklı rotasyonlara sahip tekne turlarıyla yakında bulunan koyları, Sakız, Eşek ve Makri adasını ziyaret edebilirsiniz. Farklı yerlere, tatlara ve kültürlere Çeşme’den ulaşmak düşündüğünüzden çok daha kolay.

Çeşme, yazın gece hayatını doyasıya yaşamak isteyenler için birçok seçeneğiyle bölgeye insan çekmeyi başarıyor. Özellikle yaz boyu hafta sonları ünlülerin de sahne aldığı kulüpler ve Aya Yorgi koyu eğlenmek isteyenlerin sıkça uğradığı duraklardan. Alaçatı ise ev sahipliği yaptığı taş evleri, butik otelleri, rüzgar değirmenleri, sokakların için de türlü türlü butikleri, sokak tezgahları, yiyecek-içecek ve eğlence mekanları ile meşhur. Hafta sonlarında yürüyecek yeri zor bulduğunuz, kıpır kıpır, renkli hayatıyla Alaçatı’da her gün onca seçenek arasından bir mekanı keşfedebilirsiniz. Bir gece benzersiz müzik dinletileriyle keyiflenirken başka bir gece Ege mutfağının çeşit çeşit yemeklerinin ve Çeşme’nin ünlü tatlılarının tadına varabilirsiniz. Ayrıca cumartesi günleri kurulan büyük Alaçatı Pazarı da içinde akla gelebilecek her şeyi barındıran tatilcilerin göz bebeği bir yer. Alaçatı denilince kuvvetli rüzgarın çok elverişli olduğu her yaşta insanın deneyebileceği rüzgar sörfünü de unutmayalım.

Yazı anımsatan mavi beyaz renklerde evlerin arasından geçerken kendinizi bir anda Çeşme’nin ünlü lezzetlerinden lokma, kabak çekirdeği dolması, kumru veya sakızlı dondurmasını yerken bulabilirsiniz. Deniz aşıklarını büyüleyen berrak suyu ve muhteşem kumsalıyla adını en az bir kere duyduğumuz Ilıca Plajı belki de Çeşme’de yazını geçirenler için sık sık gidilen bir yer. Ilıca dışında Çeşme’nin her zevke hitap edebilecek sakin, kuytu, hareketli veya tertemiz plajları da tüm yaz bol bol insanın akınına uğruyor. Aslında Çeşme’de yaz özellikle masmavi denizin, altın kumların ve pırıl pırıl güneşin birleştiği kumsallarda geçiyor denebilir.

Çeşme Kasabası’ndaki değişik butikler alışveriş severleri, farklı damak zevklerine hitap eden kimi kökleşmiş restoran seçenekleri de midesine düşkün kişileri kendine çekiyor.

Çeşme’nin adının duyulmasına katkıda bulunan Marina da hemen kasabanın yanında kalıyor. Kahvaltı yaparken veya yemek yerken marinaya bağlı olan sıra sıra tekneler de size öğününüzde eşlik ediyor. Ayrıca manzara bir yanınızda dursun Marina’da yaz alışverişine doymanız için birçok markanın mağazası da gününüzün hoş geçmesine olanak sağlıyor.

Çeşme’de yaz sizin istediğiniz, planladığınız kadar dolu geçiyor denebilir. Bir gün sabahtan akşama beyaz kumun ve denizin kenarında keyif yaparken veya kitap okurken; öbür gün bir tekne turuyla maceraya atılabiliyorsunuz. Bir hafta sonu pazardan meyve sebze alıp evde güzel bir sofra kurmayı planlarken ertesi gün Alaçatı’daki dar sokaklarının birinde arkadaşlarınızla eşsiz lezzetleri tatma şansına sahip oluyorsunuz.

Göründüğü kadar küçük olmayan Çeşme’de her hafta farklı bir plaj, eğlence mekanı, restoran keşfetme şansını yakalamanız için gereken tek şey yola çıkmak!