Gaziemir’in Dokusu ve ARMA Gaziemir

Aslında İzmir’in her köşesi mutluluğa açılan bir kapı. Bazı köşeleriyse dönem dönem daha fazla değer kazanıyor. Geleceği önceden kestirerek yatırım yapabilmek önemli. Gaziemir, İzmir’in yeni gözdesi olmaya aday bir lokasyon. Bölgenin doğası, şehrin diğer noktalarına açılan ulaşım kanallarına yakınlığı Arma Gaziemir’i özel kılan şey oldu. 45 yılı aşkın tecrübemizi ve dinamik kadromuzu, hevesimizi ARMA’ya verdik ve ARMA sadece bizim değil şimdiden şehrin de ARMA’sı oldu.

Peki, Gaziemir’in tarihini İzmirliler olarak ne kadar biliyoruz? Aslında 15. Yüzyılda ilk defa köy statüsüne yükselen Gaziemir, işgal yıllarında tamamen yıkılmıştır. Yüzlerce yıllık bu yerleşim yerinin yıkılışından sonra merkezinin Cumaovası’na taşınması planlanmışsa da mübadele ile göçmen akınıyla yeniden yerleşim yeri olma özelliği kazanmıştır. 1926 yılından sonra hızlı bir şekilde modern yapılar imar edilmiş ve bugünkü çehresine kavuşmuştur.

Bu açılardan Gaziemir, yıkılmış bir kentin Batılı anlamda ayaklanışıdır. Her ne kadar sokaklarında yeni binalarla en fazla karşılaştığınız bölge olsa da, aslında bu durum, tarihsel bir hikâyeyi anlatır.

ARMA Gaziemir de bu tarihsel hikâyenin bir parçası. Gaziemir’e değer katan bir dokuda, doğasına ve dokusuna saygılı, şehrin içinde, sorunların dışında ARMA, Yunus Yunusoğlu imzasıyla yükseliyor.

Yüzlerce yıllık bir yerleşim yerinde, gelecek kuşaklara taşınacak bir yaşam alanı olmayı bir borç bilerek, yani bir geçmiş yaratarak yükseliyor.

Adnan Menderes Havalimanı ve İzmir Fuar Kompleksi ile İzmir’in dışarıya açılan yüzü Gaziemir, doğası ile şehrin koşturmacasından uzak ve şehrin içinde bir sığınak. Gaziemir tarihinde de yapılaşmanın doğayla uyumlu olarak devam ettiği söylenebilir. Yeniden yıkılıp yeniden yapılan yerleşim noktalarında göremediğimiz bir yeşil alan yüzdesine sahip. İzmir Kalkınma Ajansı’nın aktardığı verilere göre Gaziemir’in %60’ı ormanlık arazi ve bu ormanlık arazinin de turizm değeri var. Yürüyüş alanlarından, piknik alanlarına, dağcılık aktivitelerine kadar pek çok etkinlikle beraber anılıyor.

İzmir Gaziemir’de yaşamak bu yüzden sorunların “dışında”, İzmir’in “içinde” yaşamaktır. Şehrin en gözde alış veriş merkezlerine ve doğaya bir adım yakın olmaktır. Mutluluğa açılan bu pencerede siz de yerinizi alın.