İzmir’in gözbebeği Güzelbahçe

Tarih boyunca her köşesine methiyeler düzülen, şiirler yazılan, kitaplara konu olan, aşık olunan şehir İzmir ve bir yöresi övülünce başka bir yöresine haksızlık edilen, doğanın pek çok harikasının bir arada vücut bulduğu bu güzel kentin en övülesi ilçelerinden birisi Güzelbahçe…
İzmir’in körfezi en güzel kucakladığı noktalardan birinde yer alan Güzelbahçe, hem doğal güzellikleri hem de tarihi önemi ile kentin en önemli ilçelerinden biri konumunda. Güney ve batı yakasında İzmir’in bir başka güzel ilçesi Urla ile komşu olan Güzelbahçe’yi doğu yakasında ise Narlıdere ve Konak kucaklıyor.
Sakin ve doğayla iç içe bir yaşam denildiğinde İzmir’de akla gelen ilk yerlerden biri olan Güzelbahçe, şehir merkezine yakınlığıyla da ilçede yaşayan vatandaşlara pek çok avantajı bir arada sunuyor.
Çarpık kentleşmeden, trafik keşmekeşinden, şehir gürültüsünden uzakta, 4 mevsim huzur içerisinde yaşanacak bir ilçe olan Güzelbahçe’nin uzun kıyı bandı, ilçe sakinlerine ruhlarını dinlendirebilecek huzurlu yürüyüşler gerçekleştirme imkanını sağlıyor. Tarihi bir mimariden izler taşıyan Güzelbahçe’nin sahil evleri ise, bu keyifli yürüyüşlere bir Ege kasabasının otantik dokunuşunu getiriyor.
Gelişiminin her evresinde denizle iç içe olmanın izlerini taşıyan bu güzel ilçede, balıkçılık da en önemli sektörlerden birisi konumunda. İzmir’in en taze ve doğal balıklarının servis edildiği restoranlarıyla öne çıkan Güzelbahçe, bu özelliğiyle kentin diğer tüm ilçelerinden ziyaretçilerin uğrak noktası oluyor. Güzelbahçe restoranlarında servis edilen taze deniz ürünlerine, Ege mutfağının pek çok lezzeti eşlik ediyor.
İnşaat sektörünün de günden güne geliştiği ilçe, bu alanda planlı ve kentin dokusuna saygılı bir büyüme gösteriyor. Bölgede hayata geçirilen prestijli projeler ilçeye değer katarken, pek çok projede Güzelbahçe’nin muhteşem doğasını tamamlayıcı öğeler de bulunuyor. Özellikle sakin bir hayatı hedefleyen fakat bu hayata giden yolda modern yaşamın avantajlarını kaybetmek istemeyenlerin tercihi olan Güzelbahçe, yeni projelerin ilerlmesiyle birlikte uzun yıllar boyunca İzmir’in göz bebeği olmayı sürdürecek gibi gözüküyor.