Mimar Yetkin YUNUSOĞLU Röportajı

YUNUSOĞLU İNŞAATIN YÖNETİM KURULU ÜYESİ

YETKİN YUNUSOĞLU

1979 yılından bu yana İzmir’de seçkin inşaatlara ev sahipliği yapan Yunusoğlu İnşaat’ın Yönetim Kurulu ve Mimarı Yetkin Yunusoğlu ile geçmişten geleceğe, şu an devam eden projelerine kadar dikkat çekici bir röportaj gerçekleştirdik.

  • Öncelikle söyleşimize sizi ve firmanızı tanıyarak başlayalım? İnşaat sektörüne girişiniz nasıl gerçekleşti? Aile mesleği mi?

1979 yılından itibaren Yunusoğlu İnşaat A.Ş. adı altında İzmir’de kurulan firmamız inşaat sektöründe konut üzerinde faaliyetlerine devam etmektedir. Yunusoğlu İnşaat olarak sektörde otuz beş yılı aşkın

sürede edindiğimiz iş kültürü, müşteri ilişkileri ve sektörün bizden beklentileriyle oluşan misyonumuz: estetiğe, tasarıma, ve kaliteye önem vererek konutlar inşa etmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yunusoğlu ile inşaat sektöründe kalıcı bir marka olmada hızlı adımlarla ilerlemiş. İzmir’e kazandırdığı örnek, kaliteli ve güvenilir yapılarıyla bugünkü konumuna gelmiştir. Aile şirketi olarak başlayan firmamız şuan İzmir’in inşaat sektöründe kurumsal bir marka olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Firma Yönetim Kurulu Üyesi ve mimari olarak hedefim: çevreye duyarlı, yaşam kalitesini yükseltecek, işlevsel ve estetik bağlamda güvenli yaşam alanları inşa etmeye devam ederek, müşteri memnuniyetini daimi kılmaktır. Son 15 yıl da yaptığımız projelerimizde: otoparklı, havuzlu, sosyal hizmetleri olan, güvenlikli, çocuk oyun parklı, spor alanları olan siteler inşa etmekteyiz ve bundan da olumlu yorumlar almaktayız.

  • İzmir İnşaat sektörünün nasıl değerlendiriyorsunuz. Her gün gelişme kaydediyor. İzmir’de inşaat sektörünün gün geçtikçe gelişim kaydederek hızla büyüdüğünü görüyoruz. İleri ki zamanlarda İzmir’in daha göç alan bir şehir haline geleceğini ve bu sayede yatırımların daha fazla artacağını söyleyebiliriz. Ayrıca kent yenilemeye yönelik kanun taslağı uygulamaya geçmiş  olduğundan  çok parselleri bir araya getirerek, tek bir adada toplamak, böylelikle büyük ölçekte yüksek katlı (Rezidans Tipi) son teknolojiye, deprem yönetmeliğine uygun konutlar yapılacak ve böylece inşaat alanları tek bir adada toplandığı için diğer yerlere sosyal alanlar, parklar yapılabilecek ve otopark sorununa da kesin çözüm bulunabilecektir.
  •  Bugüne kadar hangi projeleri tamamladı? Kaç konut yaptınız? Şu an devam eden kaç projeniz var?

Yunusoğlu İnşaat A.Ş. olarak bugüne kadar birçok projeyi tamamlayıp, müşterilerimizi ev sahibi yapmış bulunmaktayız. Genelde müşterilerimiz site içinde sosyal hizmetleri olan, güvenliği olan, otoparkı olan, peyzaj mimarisinin ön planda olduğu, havuzlu yani birçok fonksiyonu bir arada bulmak mantığıyla bakıyorlar. Müşterilerimizin bu isteklerine cevap verebilmek için şu anda devam eden 4 güncel projemiz bulunmaktadır. En yakın tarihte bitecek, olan projelerden bir tanesi Sahil Konakları Sahilevleri semtinde 4500 m2 arsa alanına 10 dubleks villa olarak tasarlanmış. 2. Etapla birlikte toplam 30 villa 24 saat özel güvenlik, doğalgaza uygun ısıtma sistemi, akıllı ev sistemi, her villaya 2 otopark, özel fıtness ve sauna, Türk hamamı, açık yüzme havuzu, multi klima, sessiz süpürge sistemleri gibi özellikleriyle Mart ayında yaşam başlayacak şekilde planlanmıştır. Diğeri ise; Park Balçova Balçova ilçesinde Ekonomi Üniversitesi’nin yanında 3851 m2 arsa alanına 30 adet lüks rezidans konut olarak tasarlanmış. Jeotermale uygun ısıtma sistemi, 24 saat özel güvenlik, akıllı ev sistemi, her daireye 2 otopark, özel fıtness ve sauna, açık ve kapalı yüzme havuzları, sosyal tesis imkanları, multi klima sistemleri gibi özellikleriyle Nisan 2015’de yaşam başlayacak şekilde planlanmıştır.

  • İnşaat sektörünün kısa bir analizini yapmak açısından bıktığımızda, inşaat sektörü 2013’yi nasıl geçirdiniz, 2014’den neler bekliyorsunuz?

2013 yılının kısa bir analizini yapmak için baktığımızda; şirketimiz açısından verimli bir yıl geçtiğini söyleyebiliriz. İleri ki yıllar için ise şimdiden güzel yatırımlar planlamış bulunmaktayız. Bu yatırımların önümüzdeki 10 yıl süre boyunca firmamızı daha ileri seviyelere taşıyacağını düşünüyoruz.

  • ‘’Güven’’ İnşaat sektöründe olmazsa olmazların başında gelmektedir. Bu açıdan baktığımızda sizin firmanız ‘’güven’’ olgusunu nasıl değerlendiriyor?

Güven; firmamız için en önemli olgularından biridir. Firmaya güveni ise müşterilerimiz belirliyor. Daha önce konut sahibi yapmış olduğumuz müşterilerimizin tekrar yatırım yapmak için bize güvenmeleri ve bize başvurmaları bizi son derece mutlu ediyor.

TOP